1 Ayda Kaç Kilo Verilebilir?

Diyet yapmaya başlayanlar veya başlayacak olanların en çok merak etiği cevaplardan biri de ayda kaç kilo verilebileceğidir. Aslında diyet yaparken bir ayda verilebilecek kilo miktarı kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak bir genelleme yapacak olursak 2-6 kilo arasında kilo verilebileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu durum çok fazla kilolu olan ve obez olarak adlandırdığımız kişilerde 8-10 kiloya kadar çıkabilmektedir. Bu beslenme şeklinize, nasıl bir diyet yaptığınıza ve metabolizma hızınıza göre değişmektedir. Bu nedenle illa şu kadar kilo verilmesi lazım diye bir şey yoktur.

Kilo vermek diyet ve spor yapmanın yanı sıra metabolizmayla da alakalıdır. Diyet programına uymanıza rağmen haftada 200 gramdan fazla kilo veremiyorsanız bu durumda altta yatan başka bir neden olabilir. Bu durumda metabolizmanın çok yavaşlamış olabileceği ilk akla gelen nedenler arasındadır. Bunun haricinde insülin direnci veya hipotiroid gibi sağlık durumları da bu duruma neden oluyor olabilir. Tüm bu sorunları yaşamamak adına en önemli seçim bir diyetisyen kontrolünde diyet yapmaktır. Çünkü diyet listesi hazırlanmadan önce tüm teşhisler yapılmakta ve kişiye özel programlar hazırlanmaktadır. Sizin kulaktan dolma bilgilerle yaptığınız diyet kilo vermenize neden olsa da kalıcılığı sağlamayacaktır. Diğer yandan yanlış uygulamalarla metabolizmanızı daha da yavaşlatmanız mümkündür.

Diyet yaparken haftalık yarım kilo ile bir kilo arasında kilo verme normal kabul edilmektedir. Bu duruma bir de spor eklendiği zaman kilo verme hızının da artacaktır. Ancak söylemeliyiz ki ilk aylarda kilo çok hızlı verilse de daha sonra yavaşlayabilir. Bu durum sizi olumsuz olarak etkilememelidir. Diğer yandan diyet yaparken bunun bir yaşam tarzı haline gelmesi gerektiğini de bilirseniz hem beslenmenizi ona göre düzenlersiniz hem de bir gün bitecek diye düşünmezsiniz. Bu sayede sağlıklı kilo vermek daha doğru olacaktır.