Detoksa Dair Her Şey

Vücudu toksinlerden arındırmanın en iyi yollarından biri olan detoks hakkında çoğuz aman eksik ya da yanlış bilgiler kulaktan kulağa yayılmakta. Vücudumuzda birçok durum sonrasında toksik maddeler birikmektedir. Bu durumlardan bazıları ise hava kirliliği, hatalı beslenme, alkol ve sigara tüketimidir. Toksik maddelerin vücutta birikmesiyle beraber adeta bir tıkanma yaşanır ve bağışıklık sistemi bu maddelerle başa çıkamaz. Bu durumda ise hastalıklar meydana çıkar. İşte detoks bu noktada vücudumuzu toksik maddelerden arındırmanın tek çaresidir.

Detoks uygulaması sadece bağışıklık sistemini düzenlemez, aynı zamanda sindirim sistemini de düzenler. Diğer yandan vücudun önemli organlarından olan karaciğerin de temizlenmesini sağlayan detoks, bağırsaklarda birikmiş olan toksik maddeleri de vücuttan uzaklaştırır. Detoks sonrasında vücut kendine gelir ve her anlamda vücutta onarım başlar.

Vücudun detoksa ihtiyacı olduğunu ve toksik maddelerin vücutta biriktiğini anlamanın yollarından biri de rahatsızlıkları görebilmektedir. Sivilcelenme, halsizlik, hep yorgunluk hissi, kabızlık, mide sorunları ve ishal gibi durumlarda toksik maddelerden söz edilebilir. Böyle durumlarda 3-7 günlük detoks programlarını uygulamak vücudun temizlenmesine yardımcı olacak ve sorunların çözümlenmesini sağlayacaktır. Sağlıksız kızartma ve fast food besinleri tüketmek, egzoz dumanı, ilaç kullanımı, uzun süre az kalmak, fümeleme tarzı pişirilen besinleri tüketmek vücutta toksik madde birikimine yol açacaktır. Bağışıklık sistemi bu maddelerin bir kısmıyla savaşsa da belirli aralıklarla uygulanacak detoks programları daha sağlıklı olmak için bir yoldur.

Toksik maddelerin zararlı etkilerinden kurtulmak için sık spor yapılması da önemlidir. Detoks uygulamasının haricinde spor da toksik maddelerin vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Günde 10-12 bardak su içmek de zararlı maddeleri uzaklaştırmak için iyi bir yoldur. Antioksidan etkiye sahip A, C, E vitaminlerini içerek meyve ve sebzeler kesinlikle tüketilmelidir. Aynı zamanda doğru pişirmek tekniklerini kullanmak da çok önemlidir.

Detoks programının içeriği mevsimlere göre değişse de her detoks programında zararlı alışkanlıklardan kesinlikle uzak durmak gerekmektedir. detoks programında taze meyve ve sebze tüketimi artmalıdır. Her detoks programı kişiye özeldir ve bu şekilde hazırlanmalıdır.