Ekmek Olmadan Diyet Olur Mu?

Kilo vermek için dengeli ve sağlıklı beslenmek şarttır. Ancak diyet yaparken bazı şeylerin anlaşılması gerekmektedir. Bir diyette her besin grubundan gıda olmalı ve bu gıdalar başarılı şekilde birbirleriyle dengelenmelidir. Diyet yapmaya karar veren biri ilk iş hayatından ekmeği tamamen çıkarıyor. Ancak bu düşünce yanlış bir düşünce olmasının yanı sıra kilo vermenizi sağlayacak bir uygulama da değildir. Diyet yaparken aç kalmak değil doyarak kilo vermek önemlidir. Çünkü açlık kan şekerini düşürür ve beraberinde diyetiniz bir günde sona erer. Bu nedenle Pazartesi başlanan diyetler Cuma günü hep son bulur.

Diyette ekmek olmamasının birçok dezavantajı bulunmaktadır. İlk olarak kişinin doygunluk hissi azalmaktadır ki bu çok önemli bir durumdur. Aynı şekilde çabuk acıkma sorunu da ortaya çıkacaktır. Kişi hiçbir zaman yedikleriyle doymayacak ve kan şekerinin düşmesine neden olarak sağlığını tehlikeye atacaktır. Bu gibi durumlarda diyeti kısa sürede sonlandıran kişi ardından daha fazla kilo alacaktır. Diyete başlarken ana fikir ekmeği hiç yememek olmamalıdır. Onun yerine ekmeği az yemek ve azaltmak ana fikirde olursa sağlıklı kilo vermek o anda başlayacaktır.

Vücutta karbonhidratın karşılanmaması tatlı krizlerine neden olacaktır. Bunun sonucunda ise vücut bol yağlı, beyaz un içerek karbonhidratlı besinleri tüketmek isteyecektir. Bu baskıya dayanmak ise çok uzun sürmeyecektir elbette. Ekmek tüketimini tamamen hayatınızdan çıkarmak yerine daha çok tahıllı ekmek çeşitlerini tercih etmeniz tokluk hissinizi arttırmanıza neden olacaktır. Özellikle kahvaltıda 1-2 ince dilim tahıllı ekmek çeşidinden tüketmek önemlidir. Yine öğle yemeğinde 1 dilim ekmek tüketilebilir. Daha sağlıklı kilo vermek için ise akşam yemeklerinde ekmek tüketilmesi önerilmemektedir.

Ekmeksiz diyet programlarında uzun vadede kalp damar rahatsızlıkları, yeme bozuklukları ve karaciğer hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ekmeksiz diyet olmaz diyelim ve sağlıklı günler dileyelim.