Fertilite Diyeti Nedir?

Beslenmenin sadece sağlıkla alakalı bir durum olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Beslenmek aynı zamanda üreme konusunda da kilit noktadadır. Hormonların yapı taşları beslenme sırasında aldığımız besinlerde gelmekte ve üreme kalitesini de etkilemektedir. Sperm ve yumurtaları serbest radikallerde korumak için gerekli olan antioksidanlar da yediklerimizden alınmaktadır. Yumurta ve sperm kalitesi sadece beslenmeye bağlı değildir elbette. Yaş ve genetiğin yanı sıra birçok faktör bu duruma etki etmektedir.

Doğurganlığın artması için fazla kilolarla mücadele etmek şarttır. Fazla kilolar infertilite (düzenli korunmasız cinsel ilişkiye rağmen hamile kalamama) durumu da tetiklemektedir. Aynı şekilde çok fazla zayıf olmak da aynı etkiyi yaratır. Bu nedenle ideal kilonuza ulaşmak için çaba göstermeniz önemlidir. Aynı zamanda alkol ve sigara tüketimi de doğurganlığı engellemektedir. Bu nedenle sigarayı bırakmanız, alkol kullanımını ise azaltmanız önemlidir. Beslenme mutlaka gözden geçirilmelidir. Sürekli abur cubur ve yüksek karbonhidrat içeren besinlerle beslenmek doğurganlığı etkilemektedir. Bunun yerine mevsim meyve ve sebzelerini tüketmek gerekir. Stres seviyesi de hormonları etkilemektedir. Egzersiz ise tüm bunların yanında gerçekleştirilmesi gereken bir eylemdir.

FERTİLİTE DİYETİNDE BESİN GRUPLARI

Karbonhidratlar basit ve kompleks olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Basit karbonhidratlar daha çok beyaz şeker, meyve suyu ve beyaz pirinç gibi besinlerden oluşmaktadır. Kompleks karbonhidratlar ise sebzeler ve kurubaklagillerden oluşur. Doğurganlığı arttırmak için kompleks karbonhidrat bakımından zengin beslenmek gerekir.

Proteinler vücutta aminoasitleri üretirler. Aminoasitler ise diğer görevlerinin yanı sıra hormon üretimi de yapmaktadır. Bu nedenle özellikle balık, yumurta ve bakliyatların tüketilmesi doğurganlığa etki edecektir.

Vücut için gerekli olan yağ asitleri birçok açıdan faydalıdır. Bu yağlar ise çekirdek ve kuruyemiş gibi besinlerde bulunmaktadır. Anne olmak isteyen adayların bu gıdaları fazla olmayacak şekilde tüketmesi gerekir.